Replikace DNS, za jak dlouho se projeví změna DNS ?

Každý provider (či např. jeho dodavatel) má tzv. cachovací DNS servery. To jsou DNS servery, kterých se váš počítač zeptá, na jakou IP adresu doména směřuje. Tyto servery se zeptají postupně několika DNS serverů než se doberou k tomu, který tuto informaci zná a odpoví, že daná adresa směřuje na danou IP. Aby se ale neptaly neustále dokola a autoritativním DNS serverům (to jsou ty, které má nastaveny doména) nepřinášely díky tomu obrovskou zátěž a zahlcování stejnými dotazy, ukládají sí jejich odpovědi a návštěvníkům stránky potom zasílají jen ty.

Protože se ale občas nastavení DNS změní, doména začne směřovat např. na jinou IP či k jinému webhostingu, je nutné, aby si této změny všimly i cachovací DNS servery každého providera. To má na starost hodnota TTL (Time-To-Live), kterou každý záznam obsahuje. Po uplynutí času dle této hodnoty cache DNS server tento záznam vyřadí a při následujícím dotazu na tuto doménu se opět zeptá na aktuální hodnotu autoritativního serveru domény. Tuto hodnotu však také často ovlivňují přímo provideři tím, že nastaví nějakou minimální hranici, či ji prostě nastaví napevno a TTL ignorují. Upozorňujeme, že změna DNS celé domény je zpravidla provedena až po autorizaci příslušného požadavku od registrátora vlastníkem domény a až poté se změna začíná projevovat, tedy ne od chvíle zadání tohoto požadavku na změnu DNS z naší strany!

Dochází-li ke změně celých DNS serverů domény, pak se změny zpravidla projeví do 24 hodin. Pokud má již doména naše DNS a např. doplníte záznam či upravíte jeho hodnotu, pak probíhá změna obvykle během jedné hodiny.

Máte zájem o registraci nové domény ? Pokud jste nikdy doménu neregistroval/a, doporučujeme nás kontaktovat a provedeme registraci za Vás zcela ZDARMA. Uhradíte jen pravidelný roční poplatek za provoz domény sdružení NIC.CZ .

Zde najdete kroky jak postupovat :

 1. Ověřte si u našeho registrátora, že Vaše doména je volná.
  Registrovat takto můžete domény s koncovkou CZ, EU nabo nadnárodní domény COM, NET, ORG, BIZ nebo INFO.
 2. Zahajte proces registrace
  Vyplňte formulář pro registraci CZ domény , EU domény nebo nadnárodní domény. Můžete také registrovat několik CZ domén najednou.
  Postupujte postupně a s maximální obezřetností.
  Zde máte údaje které budete potřebovat od nás k vyplnění :
  – ID sady nameserverů (nsset) = GTMP.CZ
  – ID KeySetu = ponechte prázdné
  – Vlastník * = ID kontaktu  – získané registrací za pomocí odkazu ve formuláři.
  – Seznam administrátorů = GATOM
  – ID Plátce (idacc) * = GR:GATOM
  – ID Partnera (iddealer) = GR:GATOM
  VEŠKERÉ ÚDAJE MUSÍ BÝT VYPLNĚNY SPRÁVNĚ A BEZ CHYB !
 3. Obdržíte pokyny k platbě za doménu.
  Po připsání celé částky na účet registrátora, bude doména aktivována a zprovozněna zpravidla do 24 hodin.

Pro správný provoz doménového jména přímo z našeho serveru Vám doporučujeme objednat si registraci domény přímo u nás.
Pokud již doménu máte a chystáte se přesunout provoz k nám, je třeba nastavit DNS záznamy u domény takto :

Tyto změny proveďte až po uskutečnění objednávky našich služeb a obdržení přístupových údajů do administrace !

NSSET :  GTMP.CZ
NS1 : ns1.hostingsolutions.cz
NS2: czns2.aziendeitalia.com

DOPORUČUJEME TAKÉ :
Nastavit Id kontaktu administrátora na : GATOM – Zejména máme li spravovat dohled nad Vaší doménou.
Nastavit Id plátce na : GR:GATOM – Zejména máme li spravovat dohled nad Vaší doménou.

Vaše prezentace a administrační služby jsou přístupné na záložních adresách, které Vám jsou doručeny společně s přístupovými údaji.
Stačí se přihlásit do administrace služeb na adrese https://gatom.cz:8443 a zde máte možnost ověřit si funkčnost i nastavení od A do Z.
Celou a přesnou adresu naleznete v mailu s hesly.

Využíváme služeb GENERAL REGISTRY s.r.o.. Potvrzení o změnách na doméně Vám budou chodit z emailu:   @domainmaster.cz nebo @generalregistry.cz a registrátorem bude GENERAL REGISTRY.
Totéž platí i pro generické domény.

Pokud je technickým správcem domény spol. GBARD HOLDING s.r.o., je toto naše starost. Včas Vás upozorníme na blížící se konec platnosti domény a zajistíme její prodloužení.

Změna vlastníka domény je poměrně složitý proces, nicméně změna možná samozřejmě je. Nyní ji ve většině případů provádíme pomocí autorizace na emailu původního a nového vlastníka. Stačí nám zaslat z autorizovaného emailu (emailu, který je veden v našem systému jako oprávněný s tou určitou doménou nakládat) kontaktní údaje nového vlastníka včetně emailové adresy a tel. čísla a my vygenerujeme požadavek na změnu, která bude automaticky odeslána na emaily původního i nového vlastníka. Po jejím potvrzení bude změna vlastníka provedena.

Výše uvedený způsob platí pro běžně používané domény – cz, a generické (com, net, biz, org). Změna vlastníka eu domény je zpoplatněna částkou za její roční prodloužení. U ostatních domén může být postup odlišný a může být též zpoplatněn, záleží na podmínkách správce doménového jména.